piątek, 09 grudnia 2022, imieniny: Anety, Leokadii, Wiesława
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Gminne Dożynki Czermna 2017
31.08.2017.

Zboża z pól już sprzątnięte,

Tradycja więc każe,

By to godnie uczcili

Wszyscy gospodarze...

 

Tymi słowami, przywitano wszystkich Gości podczas Dożynek Gminy Szerzyny, u stóp samego Liwocza – 20 sierpnia br. w Czermnej. To właśnie w tym dniu, przedstawiciele władz, mieszkańcy i Rolnicy zgromadzili się by jak tradycja z dawien dawna każe, podziękować Bogu za pomyślne zbiory i tegoroczny plon.

Organizatorzy Dożynek zadbali o każdy element podczas przygotowań do wydarzenia. Na scenie można było zobaczyć występy lokalnych Artystów: Orkiestry Dętej OSP Szerzyny, pokazy taneczne grupy mażoretek „Rossa” z Szerzyn oraz obrzęd dożynkowy, który przygotowany został przez mieszkańców sołectwa Czermna przy oprawie muzycznej kapeli „Swojacy” z Szerzyn.

Goście usłyszeli również kapelę "Augusta" z Ołpin, która odgrywała regionalne przyśpiewki korowodom wieńcowym.

Nieodłącznym elementem dożynek jest fakt, że właśnie w tym dniu Rolnicy gromadzą się jako wspólnota na łamaniu chleba. Ofiarowany chleb – owoc ziemi oraz pracy rąk ludzkich – jest symbolem życia, radości, sytości, szczęścia. Wspólnie spożywany chleb jest znakiem gościnności, przyjaźni, wspólnoty. Na Dożynkach Gminnych w Czermnej i tej tradycji nie mogło zabraknąć!

Starostowie Dożynek Państwo Elżbieta i Wiesław Świędrychowie na ręce Włodarza Grzegorza Gotfryda, przekazali chleb wypieczony z mąki z tegorocznych zbóż.

Obok chleba, wieniec jest najważniejszym symbolem dożynek. Jest on oznaką wszystkich plonów, które rodzi ziemia i z których człowiek może korzystać. Piękny zwyczaj wyplatania wieńców dożynkowych zachował się do dzisiaj w Gminie Szerzyny nie tracąc nic na swej aktualności!

Wieniec jest dla mieszkańców gminy Szerzyny wyrazem dumy i radości z zebranych plonów, stąd też dbałość o to by prezentował się okazale. Dożynkowe wieńce - zgodnie z tradycją - mają uosabiać urodzaj i dostatek, stąd też obok zbóż w wieniec wplatano owoce, warzywa, ususzone i żywe kwiaty, kolorowe wstążki co zaobserwować można było, podziwiając 10 wieńców dożynkowych, które zgłoszone zostały do V Gminnego Konkursu na Tradycyjny i Współczesny wieniec dożynkowy!

W tym roku do konkursu zgłosiły się następujące delegacje wieńcowe:

SOŁECTWO CZERMNA – wieniec tradycyjny

SZERZYNY NAGÓRZE – wieniec współczesny

SOŁECTWO ŻUROWA PODLESIE PIERWSZE – wieniec tradycyjny

SOŁECTWO OŁPINY – wieniec tradycyjny

SWOSZOWA - wieniec tradycyjny

SWOSZOWA – wieniec współczesny

SWOSZOWA OSP – wieniec współczesny

SWOSZOWA - wieniec przedstawiający wizerunek MB Częstochowskiej

SZERZYNY – MAŚLAKI – DZIECI -wieniec współczesny

SZERZYNY „Razem Raźniej” - wieniec współczesny

Efektem pracy komisji konkursowej było wybranie wieńca, który reprezentował będzie gmin Szerzyny na Doソynkach powiatowych 27 sierpnia w Gromniku! Komisja zdecydowała, że to wieniec z Ołpin, jako tradycyjny weźmie udział w konkursie powiatowym.

Dożynki to święto wspaniałych ludzi. Święto, które jest obchodzone wyjątkowo. Właściwie żadna grupa zawodowa, czy społeczna nie obchodzi swojego święta, w tak uroczysty sposób, jak robią to rolnicy. To przecież oni wykonują wyjątkową pracę.

Wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd osobiście i w sposób szczególny podziękował i wyróżnił Rolników z Czermnej, przyznając im pamiątkowe ryngrafy oraz upominki.

Uhonorowanymi zostali:

1. Szydłowski Ryszard i Janina

2. Antas Włodzimierz i Renata

3. Świędrych Wiesław i Elżbieta

4. Godniak Wacław i Beata

5. Pisowicz Wojciech i Małgorzata

6. Wierzgacz Zdzisław i Ewa

Na zakończenie nie zabrakło pokazu fajerwerek oraz gwiazdy dożynkowego wieczoru, zespołu "Mister Dex". Dodać należy, że młodzież wraz z Rolnikami do późnych godzin bawiła się podczas zabawy tanecznej z zespołem Vitro Band.

Serdeczne podziękowania należy skierować na ręce tych, którzy dopomogli w organizacji Dożynek Gminy Szerzyny i wsparli nas finansowo: Małopolskiej Izbie Rolniczej z Krakowa, Firmie Rem-Bud" z Czermnej, Bankowi Spdzielczemu w Pilnie/o Szerzyny oraz GCKiCz, OSP i Radzie Sołeckiej, pracownikom Urzędu Gminy, Stowarzyszeniu "Czermnanie", Zespołowi Szkół, a także wszystkim, którzy zaangażowali się w jakikolwiek sposób, by najważniejsze w roku święto Rolników było godnie przygotowane. 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny