niedziela, 21 lipca 2024, imieniny: Danieli, Wawrzyńca, Wiktora
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Ogłoszenia
Zasady czyszczenia studni przy użyciu chloraminy T
21.03.2019.
Zasady czyszczenia studni przy użyciu chloraminy T znajdują się tutaj
 
Nie wypalaj traw marzec 2019
21.03.2019.

NIE WYPALAJ TRAW !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym na skutek wypalania suchych pozostałości roślinnych, wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Niestety, sprawcą większości z nich jest człowiek.

Należy pamiętać, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści dla gleby. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby, pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Jej górna warstwa jest pełna życia - czasem masa wszystkich żywych organizmów żyjących w niej na jednym hektarze przekracza tonę. W wysokiej temperaturze to bogactwo ginie w ciągu zaledwie kilku sekund.

Ogień sieje również ogromne spustoszenie na powierzchni gleby. Wymiera tu całe życie - począwszy od owadów, pajęczaków, ślimaków, a skończywszy na płazach, gadach i ssakach.

Niekontrolowany ogień to też ogromne zagrożenie dla ludzi i dobytku, a dym pochodzący z wypalania traw stanowi niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj:

Wypalanie traw jest nielegalne !

Określa to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - art. 124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Natomiast zgodnie z art. 131 cytowanej wyżej ustawy: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary (…) podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

Zanim podpalisz trawy, pomyśl czy warto:

  • za wypalanie traw grozi kara grzywny do 5000 zł oraz utrata unijnych dopłat dla rolników,

  • wypalając trawy niszczysz miejsca lęgowe ptaków oraz cenne gatunki roślin, zabijasz zwierzęta i owady,

  • stwarzasz zagrożenie dla ludzi i ich dobytku,

  • pogarszasz stan powietrza, ponieważ wraz z dymem do atmosfery przedostają się niebezpieczne substancje.

 
VII edycja konkursu Twoja ulubiona opowieść biblijna
21.03.2019.

Centrum Rozwoju Lokalnego we współpracy z Tygodnikiem Katolickim "Niedziela" i wydawnictwem Ewerro sp. z o.o. zaprasza do udziału w VII edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego dla dzieci pn. "Twoja ulubiona opowieść biblijna". Konkurs adresowany jest do dzieci w wieku 4-13 lat z całej Polski.

Konkurs rokrocznie uzyskuje większe uznanie, co przekłada się na rosnącą liczbę uczestników. W poprzedniej edycji Konkursu zgłoszonych zostało niespełna 5000 prac wykonanych przez dzieci z całej Polski.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie dowolną techniką pracy plastycznej obrazującej ulubioną scenę ze Starego lub Nowego Testamentu. Konkurs łączy w sobie cechy konkursu plastycznego z propagowaniem wiedzy o Piśmie Świętym. Na laureatów czekają ciekawe i wyjątkowe nagrody, na czele z publikacją 12 (4 z każdej kategorii wiekowej) zwycięskich prac w wyjątkowym kalendarzu na rok 2020.

Zgłoszona praca musi być wykonana na papierze w formacie A4, w orientacji poziomej. Prace konkursowe należy przesyłać do 30 kwietnia 2019­­ r. na adres Centrum Rozwoju Lokalnego, ul. Zaparkowa 23, 42-400 Zawiercie lub dostarczyć osobiście w dni robocze w godz. 7.00-15.00 pod wskazany adres.

Regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy dostępny jest na oficjalnej stronie: tuob.crl.org.pl

Zachęcamy do śledzenia profilu konkursu na Facebooku, gdzie publikowane będą najważniejsze informacje dotyczące tegorocznej edycji.

Profil na Facebooku: facebook.com/KonkursTUOB

 
Wykład o Żołnierzach Wyklętych marzec 2019
15.03.2019.
Image

Kolejna cenna, patriotyczna inicjatywa w naszej gminie!

Pan Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP wspólnie z Panem Grzegorzem Gotfrydem Wójtem Gminy Szerzyny zapraszają na wykład o "Żołnierzach Wyklętych".

Wykład odbędzie się w Domu Kultury w Szerzynach 17 marca (niedziela) o godz 14.30.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 1111
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny