czwartek, 06 października 2022, imieniny: Artura, Fryderyki, Petry
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Karpacki Wyścig Kurierów
01.05.2015.
 Za nami już kolejny Karpacki Wyścig Kurierów, który przemierzał Gminę Szerzyny. Tym razem kolarze ścigali się by w centrum Szerzyn zdobyć punkty na lotnej premii. Najlepszy okazał się z nr 161 Twan Brusselman z teamu CYCLINGTEAM JO PIELS.

Karpacki Wyścig Kurierów – największy kolarski wyścig etapowy dla zawodników do lat 23 w Europie Środkowej. Wyścig wystartował 28 kwietnia 2015 r. z Tarnowa. Jest to jubileuszowa edycja Karpackiego Wyścigu Kurierów (U-23), który jest rozgrywany na szosach czterech państw Grupy Wyszehradzkiej. Wyścig zakończy się 3 maja nad Balatonem, w węgierskim Veszprem.

Ten legendarny wyścig czerpie wprost z historii oraz sam już jest historią, gdyż jego pierwsza odsłona miała miejsce 40 lat temu i od początku była poświęcona pamięci bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Wychowały się na nim na całe pokolenia czołowych zawodników polskich, czeskich i słowackich oraz z innych krajów europejskich, a jego pierwszy etap, wystartował z Tarnowa 12 czerwca 1975 roku. Warto tutaj wspomnieć, że podczas reaktywacji wyścigu w 2009 roku, to właśnie Szerzyny były metą pierwszego etapu.

Wyścig z roku na rok szybko się rozwija, a w był 2014 był najważniejszym, największym i najdłuższym wyścigiem dla zawodników młodzieżowych – 4 kraje przez 6 dni – w Europie. Wyścig znajduje się na stałe w kalendarzu imprez Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) z klasą 2.2U, co oznacza, że startują w nim tzw. „nadzieje olimpijskie”, czyli zawodnicy w wieku 19-22 lat (U-23) z reprezentacji narodowych, regionalnych, grup zawodowych i klubów sportowych. W obecnym roku wystartowała w wyścigu rekordowa liczba 171 zawodników z 35 drużyn z 5 kontynentów.

Przed inauguracją Karpackiego Wyścigu Kurierów w Tarnowie 27 kwietnia br. odbyła się konferencja prasowa, w której wziął udział Wójt Grzegorz Gotfryd, zachęcając do odwiedzania Gminę Szerzyny. 

 

 

Kim byli Kurierzy Polskiego Państwa Podziemnego? Najprościej mówiąc setkami młodych ludzi, którzy przez swoje ciche bohaterstwo przyczynili się do zwycięstwa w II wojnie światowej. Z narażeniem życia podróżowali po całej Europie dostarczając meldunki wywiadowcze dla państw alianckich o sytuacji w okupowanej przez Niemców Europie, o niemieckich obozach koncentracyjnych, o losach ludności żydowskiej, o nowych wynalazkach niemieckiego przemysłu zbrojeniowego czy w końcu o sile, dyslokacji i planach armii niemieckiej. Z drugiej strony kurierzy przeprowadzali z terenów okupowanej Polski, przez Słowację i Węgry i dalej do krajów alianckich ludzi zagrożonych w kraju aresztowaniem i śmiercią, ludzi którzy chcieli i później walczyli z Niemcami na wszystkich frontach wojny… pod Narvikiem, Tobrukiem, Monte Cassino, Falaise czy pod Arnhem. Bez Kurierów Polskiego Państwa Podziemnego zwycięstwo Aliantów w II wojnie światowej mogłoby być jeszcze bardziej krwawe i czasochłonne.

 

 

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny