Przy udziale środków dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie w miesiącach czerwiec – wrzesień na terenie Gminy Szerzyny wykonywane były zabiegi mechaniczne i chemiczne mające na celu zwalczanie rośliny inwazyjnej jaką jest barszcz Sosnowskiego. Zakres zadania obejmował eliminację tej rośliny jako inwazyjnego gatunku obcego, który występuje głównie wzdłuż potoku Olszynka jak również wybiórczo na polach uprawnych będącymi nieużytkami w miejscowości Ołpiny. Zadanie obejmowało stosowanie zabiegów mechanicznych, mających na celu ścięcie łodyg rośliny barszczu Sosnowskiego oraz wykonanie zabiegów środkami chemicznymi, mających na celu porażenie systemu korzeniowego, a w efekcie obumarcie rośliny. Realizacja zadania miała wpływ na poprawę bezpieczeństwa dla osób poruszających się w pobliżu zachwaszczonych terenów. Ponadto dzięki likwidacji ognisk rośliny, odtworzone zostały naturalne ekosystemy, które zostały zniszczone w wyniku rozprzestrzeniania się rośliny barszczu. Dzięki wykonanym zabiegom mechanicznych i chemicznych zostało zmniejszone ryzyko dalszego rozpowszechniania i rozrastania się siedlisk barszczu.
Całkowity koszt zadania to 9 300,00 zł, z czego 8370,00 zł to dotacja z WFOŚiGW w Krakowie.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie w ramach projektu Ochrona różnorodności biologicznej w województwie małopolskim realizuje w 2016 r. zadanie Zarządzanie populacją bobra europejskiego na obszarze województwa małopolskiego – stosowanie materiałów zabezpieczających przed szkodami.
Celem zadania jest zmniejszenie liczby i rozmiaru strat wyrządzanych przez bobry oraz zminimalizowanie wypłacanych odszkodowań. Podejmowane działania mają równocześnie łagodzić konflikty społeczne wywoływane działalnością tego podlegającego ochronie prawnej gatunku. W związku z tym zakupiono materiały zabezpieczające przed stratami powodowanymi przez bobry - siatkę metalową, siatkę leśną, słupki metalowe i pastuchy elektryczne - w celu ich nieodpłatnego przekazania właścicielom gruntów, na których zaistniały szkody i istnieje zagrożenie wystąpienia dalszych strat gospodarczych powodowanych przez ten gatunek.
Aby otrzymać materiały do zabezpieczenia drzew, upraw, itp. należy przesłać wniosek zawierający m.in. uzasadnienie (opis sytuacji) oraz orientacyjną ilość potrzebnej siatki, słupków metalowych lub ogrodzenia elektrycznego. Wniosek należy przesłać na adres Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, Plac Na Stawach 3, 30-107 Kraków lub jednego z dwóch wydziałów terenowych:
dla powiatów bocheńskiego, brzeskiego, dąbrowskiego, tarnowskiego oraz Miasta Tarnów – Wydział Spraw Terenowych w Tarnowie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie, al. Solidarności 5-9, 33-100 Tarnów;
Ilość materiałów zabezpieczających jest ograniczona.
W razie pytań prosimy o kontakt z Moniką Augustyn z Wydziału Spraw Terenowych w Tarnowie, adres e-mail: monika.augustyn.krakow@rdos.gov.pl, tel. (14) 69-63-353.