piątek, 22 września 2023, imieniny: Maury, Milany, Tomasza
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Kultura
I Spotkanie Sympatyków Historii październik 2018
24.10.2018.

I. SPOTKANIE SYMPATYKÓW HISTORII

W październikowe popołudnie w Domu Kultury w Czermnej GCKiCz zorganizowało spotkanie sympatyków historii, będące kolejnym z działań kulturalno-historycznych operacji pn. „Wzbogacenie oferty kulturalnej gminy Szerzyny poprzez realizację 8. działań skierowanych do mieszkańców wsi i turystów”.

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali prelekcji nt. „Korpusu Gwardii w bitwie pod Gorlicami – od Staszkówki przez Ołpiny i Szerzyny do Wisłoki”, przedstawionej także w wersji multimedialnej przez dra hab. pana Jarosława Centka z Zakładu Historii Wojskowej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. (Autor wielu monografii oraz licznych publikacji naukowych z zakresu historii wojskowej, w tym szeregu dotyczących bitwy pod Gorlicami. Uczestnik wielu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, na których prezentował szereg referatów z zakresu historii wojskowej, poświęconych I wojnie światowej).

W drugiej części odbyło się spotkanie z panem mgr Tomaszem Woźnym (z wykształcenia prawnikiem, pasjonatem historii, zajmującym się dziejami monarchii austro-węgierskiej i jej armii, oraz historią walk tej ostatniej na terenie dawnej Galicji, historią powstania cmentarzy wojennych oraz ich aktywną ochroną. Jego zainteresowania obejmują również obszar Beskidu Niskiego. Autor szeregu artykułów dotyczących walk w Galicji oraz cmentarzy wojennych. Wygłaszał swoje referaty zarówno na krajowych, jak i zagranicznych konferencjach naukowych). Pan T. Woźny przygotował prezentację i prelekcję nt. „Cmentarzy wojennych w pasie natarcia Korpusu Gwardii, ze szczególnym uwzględnieniem cmentarzy na terenie gminy Szerzyny.

Po wygłoszonych referatach uczestnicy mieli okazję porozmawiać z naszymi gośćmi na tematy ich nurtujące. Na zakończenie wszyscy obejrzeli wystawę mobilną pamiątek z I i II wojny światowej, będącą jedną z licznych wydarzeń gminnych, nawiązujących do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Relacja z rajdu październik 2018
08.10.2018.

RAJD PIESZY SZLAKIEM CMENTARZY z I. WOJNY ŚWIATOWEJ na terenie GMINY SZERZYNY -

W ramach realizowanej operacji pn. „Wzbogacenie oferty kulturalnej gminy Szerzyny poprzez realizację działań kulturalnych, wzmacniających kapitał społeczny Pogórza” mającej na celu wzbogacenie kapitału społecznego mieszkańców Pogórza poprzez realizację działań skierowanych do mieszkańców wsi i turystów, dnia 28.09.2018 r. na terenie gminy Szerzyny zorganizowany został Rajd pieszy szlakiem cmentarzy z I. wojny światowej (n 31, 32, 33, 34). Uczestniczyło w nim ponad 80 osób w różnym wieku, z terenu powiatu tarnowskiego i jasielskiego. Historię cmentarzy i ich oznaczenia objaśniał historyk i przewodnik Roman Frodyma. To także autor wielu publikacji, artykułów i książek na temat galicyjskich cmentarzy z I. wojny światowej.

Po zakończonym rajdzie uczestnicy udali się Wiejskiego Domu Kultury w Ołpinach, gdzie nasz badacz historii przygotował prezentację multimedialną o zgromadzonym przez lata materiale i dokumentach, o cmentarzach wojennych usłanych na terenie Beskidu Niskiego i Pogórza. Była to interesująca lekcja, o której uczestnicy wypowiadali się z uznaniem dla bogatego dorobku historyka i jego wiedzy.

 
Warsztaty muzyczne i Muzyczny weekend w gminie szerzyny - koncert zespołu Masters październik 2018
24.08.2018.

WARSZTATY MUZYCZNE i MUZYCZNY WEEKEND W GMINIE SZERZYNY” - KONCERT ZESPOŁU MASTERS

W ramach realizowanej operacji pn. „Wzbogacenie oferty kulturalnej gminy Szerzyny poprzez realizację działań kulturalnych, wzmacniających kapitał społeczny Pogórza” mająca na celu wzbogacenie kapitału społecznego mieszkańców Pogórza poprzez realizację działań skierowanych do mieszkańców wsi i turystów, w dniach 17 i 18 sierpień 2018 r. w salach Wiejskiego Domu Kultury w Szerzynach (budynku należącym do GCKiCz w Szerzynach) odbyły się bezpłatne warsztaty muzyczne z dziedziny polskiej muzyki disco-polo dla młodzieży w wieku 13-18 lat. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów muzyki: Rafała Sokulskiego i Magdalenę Zając. Uczestniczyło w nich 20 osób zainteresowanych muzyką i poznaniem tajników gry na instrumentach wykorzystywanych w tworzeniu muzyki disco-polo. Prowadzący warsztaty – instruktorzy muzyki, przygotowali prezentację multimedialną dla młodzieży i przedstawili ją na spotkaniu. Po niej przeprowadzono warsztaty nauki gry. 19 sierpnia 2018 r. na zakończenie „Muzycznego weekendu w gminie Szerzyny” odbył się koncert zespołu Masters dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających ten teren. 
Plan Ferie styczeń 2017
19.01.2017.
Image
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 31
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny