poniedziałek, 14 października 2019, imieniny: Alany, Damiana, Liwii
Strona główna
Gmina Szerzyny
Samorząd Gminy
Zarządzanie kryzysowe
Ogłoszenia
Galeria
Zamówienia publiczne
Unia Europejska
PIS - PPWOW
Kultura i turystyka
Gospodarka
Sport i rekreacja
Przydatne strony
Kontakt
Infrastruktura
21.03.2019.

NIE WYPALAJ TRAW !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Przełom zimy i wiosny to okres, w którym na skutek wypalania suchych pozostałości roślinnych, wyraźnie wzrasta liczba pożarów traw na łąkach i nieużytkach rolnych.

Niestety, sprawcą większości z nich jest człowiek.

Należy pamiętać, że wypalanie traw nie przynosi żadnych korzyści dla gleby. Wypalenie wierzchniej, najżyźniejszej próchniczej warstwy gleby, pociąga za sobą obniżenie jej wartości użytkowej nawet na kilka lat. Zahamowane zostają naturalne procesy rozkładu pozostałości roślinnych, dzięki którym tworzy się urodzajna warstwa gleby. Jej górna warstwa jest pełna życia - czasem masa wszystkich żywych organizmów żyjących w niej na jednym hektarze przekracza tonę. W wysokiej temperaturze to bogactwo ginie w ciągu zaledwie kilku sekund.

Ogień sieje również ogromne spustoszenie na powierzchni gleby. Wymiera tu całe życie - począwszy od owadów, pajęczaków, ślimaków, a skończywszy na płazach, gadach i ssakach.

Niekontrolowany ogień to też ogromne zagrożenie dla ludzi i dobytku, a dym pochodzący z wypalania traw stanowi niebezpieczeństwo dla uczestników ruchu drogowego.

Pamiętaj:

Wypalanie traw jest nielegalne !

Określa to ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody - art. 124: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.

Natomiast zgodnie z art. 131 cytowanej wyżej ustawy: „Kto (...) wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary (…) podlega karze aresztu albo grzywny”.

 

Zanim podpalisz trawy, pomyśl czy warto:

  • za wypalanie traw grozi kara grzywny do 5000 zł oraz utrata unijnych dopłat dla rolników,

  • wypalając trawy niszczysz miejsca lęgowe ptaków oraz cenne gatunki roślin, zabijasz zwierzęta i owady,

  • stwarzasz zagrożenie dla ludzi i ich dobytku,

  • pogarszasz stan powietrza, ponieważ wraz z dymem do atmosfery przedostają się niebezpieczne substancje.

 
28.12.2018.
Harmonogram wywozu śmieci na rok 2019 znajduje się tutaj
 
19.12.2018.

Szanowni Mieszkańcy,

Pierwsze miesiące sezonu grzewczego już za nami...

Zapewne większość osób ogrzewających swoje budynki mieszkalne paliwem stałym, solidnie zaopatrzyła kotłownie w różnego rodzaju opał: drewno, węgiel, ekogroszek, brykiet lub pellet.

Choć w ciągu ostatnich kilku lat świadomość ekologiczna naszej społeczności znacznie wzrosła i większość z nas nie pali w domowych kotłach starych ubrań, mebli, butelek plastikowych czy też innego rodzaju odpadów, to wciąż nie brakuje osób, które bardziej lub mniej świadomie skazują siebie, swoich sąsiadów i resztę społeczeństwa na wdychanie trujących substancji.

Problemem jest nie tylko spalanie odpadów, ale również stosowanie złej jakości opału.

Przypominamy, że:

  • od 1 lipca 2017 roku w całej Małopolsce obowiązuje zakaz stosowania mułów i flotów węglowych. Te frakcje to właściwie odpady węglowe – drobny pył węglowy o ziarnach do 3 mm, który zawiera duże ilości wilgoci, popiołu i innych zanieczyszczeń decydujących o dużej emisji przy jego spalaniu,

  • wprowadzony został także zakaz spalania drewna i biomasy o wilgotności powyżej 20%. Oznacza to, że drewno przed spaleniem powinno być sezonowane – jego suszenie powinno trwać co najmniej dwa sezony. Suche drewno charakteryzuje się znacznie wyższą kalorycznością i niższą emisją zanieczyszczeń niż drzewo surowe.

Przypominamy również, że niedopuszczalne jest wykorzystanie jako paliwa drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi (np. starych mebli) oraz trocin, wiórów i ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru.

Często zdarza się, że wspomniany wyżej rodzaj odpadu nasączony jest substancjami konserwującymi, lakierami i klejami, co w przypadku wykorzystania go w celach opałowych, powoduje emisje szkodliwych substancji do powietrza.

Pamiętajmy, że mamy wpływ na powietrze, którym oddychamy!

Dbajmy o zdrowie swoje, swoich najbliższych oraz pozostałych Mieszkańców naszej Gminy.

 
07.02.2018.
Harmonogram wywozu śmieci na rok 2018 znajduje się tutaj
 
20.12.2017.

W związku z wejściem w życie Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 grudnia 2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów, od 1 stycznia 2018 roku na terenie Gminy Szerzyny będzie obowiązywać nowy sposób zbierania odpadów komunalnych. Od tego czasu odpady komunalne będą zbierane w podziale na cztery główne frakcje + odpady zmieszane:

  • PAPIER (kolor niebieski),

  • METALE I TWORZYWA SZTUCZNE (kolor żółty),

  • SZKŁO (kolor zielony),

  • BIO (kolor brązowy).

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 9 z 29
Szukaj w portalu

Biuletyn Informacji Publicznej Gminy Szerzyny
Wrota Małopolski Usuwanie Azbestu Gaja
Narodowe Siły Rezerwowe
Dokształcanie nauczycieli
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska Małopolska w Zdrowej Atmosferze
Copyright © 2007 - 2013 Gmina Szerzyny